GENÇ BİR ŞAİRİN GÜNLÜKLERİ-III

Bugün akşama kadar matbaa matbaa dolaştım. 15.000 adet kitap bastıracağımı duyan her matbaacı benimle ilgilendi. En son gittiğim yaşlı matbaacı ise bana uzun uzun nasihat edip “Gel 1.000 adet basalım. 15.000 kitabı satamazsın. 1.000 kitabın bile çoğu elinde kalır.” dedi. Adam gerçekten çok komikti. Benim niyetim 15.000 kitap bastırmak olsa da kağıt ithal olduğundan ve dolar yükseldiğinden maliyetler çok yüksek çıkıyor. Benim bu parayı peşin olarak verebilmem imkansız. Kitap yayımlandıktan bir ay sonra paranızı fazlasıyla vereceğim dedim ama kimse vadeli işe yanaşmadı. Galiba dönüp dolaşıp yaşlı matbaacının kapısını çalacağım. Onun verdiği fiyat makuldü. Öğrenci bütçem bunu bile karşılamaya el vermiyor. Yarın memlekete dönüp ameleliğe gideceğim. Biraz da babamdan para koparabilirsem okul açıldıktan sonra kitabımı çıkarırım.26.07.20..


İki aydır köpek gibi çalışıyorum. Hiç alışık olmadığım ağır işlerde çalıştım. Bu yüzden günlük yazamadım. Kitap çıkarmak için yeterli parayı borç harç tamamladım. İnternette gezinirken bir site buldum. Fiyatları çok uygun. Kitabınızı maille gönderiyorsunuz, iki haftada kitap basılıp adresinize geliyor. Buraya mail gönderdim. Parayı peşin yatırdığım için ekstra indirim de oldu. Kitap 1.000 adet basılacak, yayıncı 200 kitap alacak, geri kalanını bana verecek. İstersem kitapların tamamını da bırakabilirim. Yayıncı satıp bana telif verecek. Ayrıca kitabın yeni baskıları ücretsiz yapılacak. Ben 800 kitabı almak istediğimi söyledim. 800 kitap en fazla bir haftada biter diye düşünüyorum.28.09.20..


Yayıncı iki hafta demişti, neredeyse bir ay oldu, hala kitaptan ses yok. Yayıncıyı arıyorum, “Yakında çıkıyor.” diyor, mail atıyorum “Baskıda.” diyor. Artık sabrım kalmadı.27.10.20..


Kitabım bugüne kadar yayımlanmadı. Yayıncı hala “Baskıda.” diyor. Canım çok sıkkın. Birazdan yayıncıyı tekrar arayıp ağzıma geleni söyleyeceğim.15.12.20..


Çok mutluyum. Kitaplarım geldi. İlk defa adımın bir işe yaradığını gördüm. Nasıl mı? Lisedeyken sesimi kalınlaştırır, Kurtlar Vadisi’ndeki Şahin Ağa’nın taklidini yapardım. Arkadaşlar çok beğenir, gülmekten kırılırlardı. Birkaç kişiyi telefonda işletip korkutmuştuk. 4 gün önce yayıncıyı aradım, telefonda tartıştık. Sesimi kalınlaştırıp “Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Bana Abbas Garaboğa derler.” dedim. Yayıncının ses tonu birden değişti. Sanırım adam korktu. “Abi bir gün daha müsaade et.” dedi. Ertesi gün mail adresime kitabın kapağı geldi. Bir sonraki gün yayıncı arayıp kitap basıldı, yarın kargoya vereceğiz.” dedi. Bugün de kitaplarım geldi. Meğer ne kadar kolaymış. Sıkı dur Türkiye Berke Can geliyoor!19.12.20..


Kitabım yayımlanalı aylar oldu. Benim hayatımda hiçbir değişiklik olmadı. 800 kitaptan 15 tanesini satabildim. 15 kitaptan 7’si için para isteyemedim yani bir nevi hediye etmiş oldum. Geri kalan 8 kitabın
3’ü veresiye. 1’ini kendime sattım. Geri kalan 4 kitabı oda arkadaşlarım aldı. Neden kimse almıyor, anlamıyorum. Kitaplar odada yığılı duruyor. 13.03.20..


Bu kitaplar başıma bela oldu. Oda arkadaşlarım değişti. Kitaplar yer kaplıyor. Mırın kırın ediyorlar. Sahaflara, kitapçılara götürüp dağıtacağım. Parasını satınca versinler.10.11.20..

Kitapları kitapçılar da almadı. Ben de bir arkadaşın evine bıraktım. Yanıma 30 tane kitap aldım. İhtiyaç olursa gider arkadaşın evinden alırım. 15.11.20..

Bugün kitapları yeniden yurda getirdim. Arkadaşım evi boşaltıyor. Yazın yurtta dursun, tatil dönüşü bir yer daha ayarlarım.15.06.20..


Bugün resmen kabus gibiydi. Tatilden döndüm. Bizim yurdu tamamen boşaltıp kız yurdu yapmışlar.Erkekleri başka bir semtteki yurda vermişler. Beni içeri sokmadılar. Kitapları sormadığım yer kalmadı. Kimse görmemiş, nerede olduğunu bilmiyor. Memurlara telefon numarası bıraktım, kitaplar bulunursa beni arasınlar diye. 18.09.20..


Şimdi düşünüyorum da kitapların kaybolması aslında iyi oldu. Nasıl olsa satamayacaktım. Koyacak yerim de yoktu. Millet şiirden anlamıyor. Artık şiir yazmayacağım. Kendime yeni bir uğraş buldum. Belediyenin resim kursuna kaydoldum. Resim konusunda çok yetenekli olduğumu düşünüyorum. Çok yakında milyonluk resimler yapmaya başlayacağım.23.12.20..

-bitti-