AYAKLARIMIZ KARAYDI YÜZÜMÜZ TEMİZ

Karaydı ve uzun süre giyince ayaklarımızı karalaştırırdı.
Maddi durumu iyi olsun olmasın, bir dönem herkesin giydiği ama en çok da düşük gelirli kişilerin giydiği ayakkabıydı. Hatırlayınca hâlâ yüreğimi sızlatan ayakkabıdır kara lastik.
Bir dönem ayaklarımızı koruyan ve kara lastik dediğimiz ayakkabılar tamamen lastikten yapılırdı. Yaz kış, yağmurda, tarlada, bahçede, ağılda, her yerde giyilir, kolaylıkla yıkanırdı.
İkincisi olmadığı ve yenisi hemen alınamayacağı için daha dikkatli giymek gerekirdi.
Kadınlar ve erkeklere göre iki ana modeli vardı. Meshler için kullanılan farklı çeşidi vardı. Üzeri parlak olanlar ise en fiyakalı olanlardı.
Birbirine benzerlerdi ama içi düz olan, astarlı olan, altı düz veya hafif topuklu olanlar vardı. Topuklu kara lastik giyen birisi varsa, ayakkabısının eskimesini beklerdik. Çünkü, eskiyenlerinin topukları ile tahtadan kendi yaptığımız oyuncak arabalarımıza teker yapardık. Bir tane olduğu için yırtılınca iple diker, yaz ve kış onu giyerdik.
Yağmurlu havalarda içine su alınca ve çıplak ayakla uzun süre çıkarmadan giyildiğinde terlettiği için yürürken çıkardığı sesten utanırdık. Ayrıca ayaklarımızı simsiyah ederdi ve ayaklarımız onun yüzünden çok kötü kokardı. Ayaklarımızı yıkamadan eve giremezdik.
Kara lastikten bahsedilince, ayakkabılıktaki ayakkabılarıma baktım. Çeşitli modellerdeki ayakkabıları  görünce içim ayrı bir sızladı. Ayakkabılığın önünde gözlerimi kapattım ve neredeyse 50 yıl geriye gittim. Yaz ve kış farklı hava ve coğrafi koşullarda, uzun süre giydiğim için yara olan ayaklarım gözlerimde canlandı.
Nereden nereye geldiğimizi hatırlamak için bir çift almaya karar verdim. Varsa ve satılıyorsa en kısa
zamanda bir çift alacağım.

Ayakkabım Karaydı
Ayakkabım karaydı
Ayaklarım kayardı
Uzun süre giyince
Yüreğimde yaraydı


Hava soğuk üşüdüm
Ben ne çabuk büyüdüm
Küçük ayaklarıma
Lastiklerle yürüdüm


Bedenim gergin taydı
Bilinmez neler saydı
Yüzümüz hep gülerdi
Hayat öyle olsaydı


Soğuk kuyu giyerler
Gider mi ki kederler
Çocuk genç yaşlı herkes
Cızlavıt der giyerler


Çabuk unuttuk dünü
Yaşıyoruz bu günü
Hepsi geldi geçti
Hatırlarım o günü