GENÇ ŞAİR/YAZAR ADAYLARI İÇİN POPÜLER YAZMA TEKNİKLERİ

Öncelikle belirtmek gerekir ki popüler şiir, deneme, öykü yazmak için çok kitap okumanıza gerek yoktur. Bu yaşınıza kadar birkaç kitap okuduysanız aşağıdaki şiir yazma tekniklerini uygulayarak siz de
popüler şiir yazabilirsiniz demektir.
1. Yazacağınız konuyu belirleyin: Konu bulma sıkıntısı yaşıyorsanız bulunduğunuz yerden dışarı çıkın, dışarıdaysanız içeri girin, içeriyi havasız hissederseniz pencereyi açın, bir pop şarkısı mırıldanın, boşta kalmış bir ilham perisi size mutlaka bir konu fısıldayacaktır.
2. Hedef kitlenizi belirleyin: Yazdığınız şeylerin popüler olmasında hedef kitlenizin çok büyük rolü olduğunu unutmayın. Bu anlamda hedef kitlenizi çok iyi tanımanız gerekmektedir. Onların yaşam tarzlarını, günlük hayatta kullandıkları dili, hoşlandıkları şeyleri, tüketim alışkanlıklarını gibi şeyleri çok ayrıntılı bilmeniz gerekiyor. Örneğin hedef kitleniz tesettürü bir moda gibi algılayan genç kızlar ise onların söylemlerini yakından izlemeniz, dinî kavramlara duygusallığı ve lirizmi ideal bir bazda katmanız, onların değerlerini vurgulamanız, bastırdıkları duygularına üstü kapalı değinmeniz, kısacası onların yüreklerine dokunacak özel bir dil geliştirmeniz gerekiyor.
3. Belirlediğiniz konu hakkında düz yazı yazın: Yazdığınız yazıda yabancı kelimeler kullanmaya özellikle dikkat edin. Bunun için yabancı dil bilmenize gerek yok. Kelimeleriniz İngilizce, Fransızca ve özellikle de Latince gibi kelimeler olursa şiiriniz daha havalı durur. Bu yabancı dildeki kelimelerin isim,
şehir, ülke, hayvan, bitki ve sanatçı isimleri olmasına özen gösteriniz.
4. Yazınızdaki cümleleri alt alta sıralayın: Uzun cümleler kullandıysanız bu cümlelerinizi ikiye, hatta üçe bölebilirsiniz.
5. Cümleye anlam veren fiilleri silin: Söz konusu fiilleri sildiğinizde cümleleriniz size yine de anlamlı geliyorsa sıfatları da silebilirsiniz.
6. Yazdıklarınızı en yakınınızdaki kişiye okutunuz: Okuma bilmiyorsa siz sesli olarak okuyunuz. Muhatabınız, “Hiçbir şey anlamadım” kıvamına gelinceye kadar, cümlelerinize anlam veren kelimeleri atmaktan asla çekinmeyin. Yazdığınız, kendiniz bile anlamayacak aşamaya geldiği anda başarıya ulaşmışsınız demektir.
Bu altı maddeye uyduğunuz takdirde yazdığınız popüler şiir, deneme, öykü olmuş demektir. Artık
istediğiniz dergiye gönderebilirsiniz. Mutlaka yayınlanacaktır. Yazdıklarınızı yayınlamayan dergiler
olursa onlar sizin değerinizi anlamamışlardır.
Dergilerin yayın yönetmenlerinin çoğunun erkek olmasından hareketle, yayınlanma konusunda cinsiyeti erkek olan şair, denemeci, öykücü adaylarının şansının daha düşük olacağı gerçeğiyle yüz yüze gelmenizin kaçınılmaz bir olgu olduğunu bilmenizi isterim.
Kuşkusuz bu tespitimin cinsiyet ayrımcılığına kapı aralamak gibi bir amacının olmadığını ve her yayın yönetmenini kapsamadığını belirtmeye gerek yok sanırım. Bir dergiye, bir şair/yazar adayının erkek ismiyle gönderdikleri yayımlanmayınca aynı eserleri bayan ismiyle gönderince yayımlanması gibi yaşanmışlıklar her dergi yönetmenini bağlamaz doğal olarak.


Yorumlar - Yorum Yaz