DAİMİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Malum, eskilerin ifadesiyle yavaş savaş seçim sath-ı mailine giriyoruz. Ülkemizde partiler bu aralar her bir belediye için kendi adaylarını belirlemek noktasında adaylık başvuru takvimlerini açıkladılar. Bazı partiler başka partilerle ittifak görüşmelerini sürdürüyor. Kimi müstakbel aday adayları ise kendilerini birden fazla partinin aday göstermesi halinde seçimlerde belediye başkanlığı namzedi olacaklarına dair beyanlarını deklare ediyorlar.
Efendim malumunuz “güreşmekten maksat yenmek” dermiş eskiler ama seçimlerde aday adaylığı için başvuranlara bakıldığında bazan bu düsturun bu olay için pek uymadığını gözlemliyoruz. İyi haber alan kaynaklar ve seçim mütehassısı dostlarımızdan edindiğimiz mutena bilgiye göre, aday yapılmayacağını kesin olarak bilse bile gönlünde yer tutan siyasi partiden belediye başkanlığına aday adayı olmak siyasette kariyer yapmak isteyenler için olmazsa olmaz bir mevzuymuş. Ne işe yarar aday gösterilmeyeceğinizi bilmenize rağmen bu iş derseniz, birçok işe yarayacağı kesin olmakla birlikte en azından CV’inize filan tarihli seçimde belediye başkan aday adayı oldum şeklinde bir cümle daha ilave etme imkan ve imtiyazını sağlıyormuş. Dikkat çekici bir nokta da halen görevde bulunan belediye başkanını şayet partisi tekrar aday gösterme eğiliminde ise o ilçe ya da beldeden belediye başkanlığına aday adaylığı müracaatının ya hiç olmaması yahut bir iki kişiyle sınırlı olması. İyi de kardeşim, mevcut belediye başkanından daha çok oy alabileceğiniz ve hizmette fersah fersah ileri gidebileceğiniz noktasında iddia sahibi iseniz parti yetkililerini neden ikna etmeye çalışmıyorsunuz? Elbette bunun da bir açıklaması vardır. Yine öğrendiğimize göre (bu bilgiler için özel bir kaynağa ihtiyacımız olmadığını sosyal medyaya yansıyanlardan öğrendiğimizi söylemekle yetinelim) bazı aday adayları seçimlere başvuru sayesinde aday oldukları siyasi partinin kendi ilçelerindeki teşkilatının yerini (adresini) de öğrenmiş, hatta ilçelerini seçimden seçime de olsa ziyaret ediyorlarmış.
Bu arada CV’ler öyle zengin ki, akla hayale gelmedik meziyetler var. Bazısı, avcı fıkrasındaki tilkinin kuyruğu gibi uzadıkça uzuyor. Bunlar niye böyle abartılı yazılıyor derseniz, hepten haksız sayılmazlar sayın aday adaylarımız. Zira seçmenler başkan adaylarının kendileri gibi sıradan kişiler olduğunu anlarlarsa nasıl oy versinler? Bir kere başkan adaylarımızın en azından Alaaddin’in sihirli lambasından
çıkan cinlerden daha mahir olmaları lazım ki oy alabilsinler. Bunun yanında, bizim gibi “hınaza”lara konuşacak malzeme vermesinler de ne yapsınlar yani! Tüm aday adaylarının en başta gelen ortak özellikleri “halka hizmet için harekete geçtikleri” olunca, parti teşkilatları da şaşırıyor tabii hangisini aday göstersek acaba diye! Aslında aday adaylığını açıklayanlardan halka ne gibi hizmet taahhüt ettiklerini sormak yerine ne taahhüt etmediklerini bildirmelerini istemek daha yerinde olmaz mı? Zira yapıp edebilecekleri, hukuki mevzuat ve belediyenin bütçesiyle sınırlı zaten. Mesela, başkan adayları kendisi dahil hiçkimsenin mesai saatleri dışında belediyeye ait araçları kullanmayacaklarını taahhüt edebilir mi? Asıl işleriyle ve ortaklıkları bulunan işlerle gerçekten bağlarını kopartarak tüm mesailerini belediye işlerine ayıracaklarını ilan edebilirler mi?
Belediyeye ait bülten yahut dergilerin her bir sayısında azami 3 fotoğraf yayınlamaya, belediye binalarının dış cephelerine kendi fotoğraflarını giydirmeyeceklerine, belirli gün ve haftalar için hazırlanan programlarda resimlerini kullanmayacaklarına söz verebilirler mi? Bir de şahsi isteğim olacak. Olur olmaz yere heykel dikmemeleri ve trafiğin akışına engel olacak şekilde kavşak düzenlemesi yapmamaları.
Sahi asıl isteğim ne biliyor musunuz? Sayın başkanların yaşadıkları toplumun bir parçası olduklarını hiç unutmamaları. Çevrelerinde her yaptıkları eylem ve davranışı onaylayıp alkışlayanlar olursa (ki hep
öyle olduğu söyleniyor) bunların kendisini neden alkışladıklarını düşünmeleridir. Sahi bir insan bir başkasını neden sürekli alkışlar ki!
Yazı nereden nereye geldi. Oysa benim isteğim neden Kağıttepe için kimsenin aday adayı olmadığını sormaktı. Yaklaşın biraz ve açın kulaklarınızı bakalım.Tamam o kadar da demedik yani, fazla muhabbet tez ayrılık getirir. Bana üç metreden daha fazla yaklaşmayınız lütfen. Şimdi duydum sizi, öyle bir belediye yok. Efendim sizin dert ettiğiniz bu mu yani! Elbette şu anda bu isimle bir yer ve belediye olmayabilir.
Şimdiden hazırlıklı olup çalışmaya başlamak gerekir diye düşünüyorum. Madem Kağıttepe Belediye Başkanlığına aday adayı yok o halde ben kendimi sizler adına ve sizleri temsilen tamamen sizlere olan
hizmet aşkım, sebebiyle bu mutena belediyemiz için başkan aday adayı ilan ediyorum. Yalnız küçük bir
sorum var, adaylık başvurusunu hangi partinin hangi ilçe başkanlığına ve seçim kuruluna yapacağım, bunu öğrenemedim. Bir zahmet bu konuda yardımlarınızı istirham ediyorum. Seçimde görüşmek üzere
sevgili seçmenlerim, pardon kıymetli halkım!


Kağıttepe Belediye Başkanlığı ve bilumum kurulmamış belediye başkanlıkları için
Daimi Belediye Başkan Adayınız Sabit EYMEN


Yorumlar - Yorum Yaz