ÇALINAN İMGE

 
Şair İlham Hissibol bir basın toplantısı düzenliyordu. Şehrin iki gazetesi, üç tane de internet haber sitesi vardı. Topu topu beş muhabir, gazeteciler cemiyetinin toplantı salonunda İlham Bey’i bekliyorlardı.
Derken İlham Bey içeri girdi, hemen açıklama yapmak için kürsüye geçti ve başladı konuşmaya:
“Şehrimizin çok kıymetli basın mensupları hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün burada çok önemli bir edebiyat olayı hakkında açıklama yapmak için sizleri çağırmış bulunmaktayım. Bu açıklama ile tüm edebiyat dünyasında yer yerinden oynayacak. Cümle şuara bana alkış tutacaktır. Bir anda ülke gündemine oturacağımızdan emin olunuz. İnsanlar bu açıklama sonunda sonucu muamma olan yerel seçimleri bile unutacaklar. Zira sandıklarda yapılan usulsüzlükler benim yapacağım açıklamalardan sonra göreceksiniz ki çok basit kalacak. Hatta bu organize oy araklama çeteleri bile bu olayı duyunca kendilerinin aslında ne kadar da beceriksiz ve sıradan adamlar olduklarını görecekler. Hatta ille de mazbata diye tutturan Erkan Hocaoğlu bile mazbatayı unutup bu işin sonucunu merak edecek. 
Efendiler, çok anlı şanlı bir şair benim imgelerimi çalıp kendi şiirlerinde yıllardır kullanıyor. Bunu geçen gün bir şiir sitesinde tesadüfen fark ettim. Yahu kardeşim Allah’tan korkun, kuldan utanın. İntihal olur da bu kadarı da olmaz. 
Önce ismimden başlamış hazret. Düşünün bir kere adamın adı İlhan,  soyadı Payıçok… Bu nedir yahu? Sorarım sizlere… Böyle bir intihali bilim dünyası ilk defa yaşıyor. Sen al İlham Hissesibol’u İlhan Payıçok yap. Yuh be… 
Sadece bu mu? Ne gezer efendim… Benim babamın adı Ali, adamın ki Âlim, benim anamın adı Halime, adamın anasının adı Halise… Adam anamın babamın adından bile intihal yapmış. Yani bu kadarı da pes doğrusu… 
Bakın bitmedi benim doğum yerim Çoruh, adamın ki Çorum… Adam neredeyse şehrimi de çalacakmış. Yani sen son harfi değiştirince bu intihal olmuyor mu kardeşim? 
Bitti mi, yok bitmedi. Benim doğum tarihim 01.02.1978 adamın ki 10.12.1987 yani bu kadar benzerlik olur mu? Sen gün hanesindeki sıfırla biri yer değiştir on yap, ay hanesindeki ikinin başına bir getir on iki yap, yıl hanesindeki son iki rakamı yer değiştir 78 i 87 yap. Yahu bu nasıl bir kafa kâğıdı?
Gelelim asıl meseleye… Şimdi ben yazmışım şiirimde:
“Ey güneş, ser saçlarını bağrım üstüne”
Adam yazmış;
“Ey güneş ser suçlarını bağrım üstüne”
Bu düpedüz bir imge hırsızlığıdır. Güneşin saçlarından kastım ışıklarıydı. Yahu güneşin ne suçu var da suçları yazıyorsun. Yani a’yı u yapınca iş bitiyor mu?
Ben yazmışım
“Deniz gözlerinde kaç gemi battı kim bilir?”
Adam yazmış;
“Kim bilir kaç gemi battı gözlerindeki denizde”
Benim deniz gözlerin olmuş gözlerindeki deniz, batan gemiler aynı… Vay anasını be, hırsızlığa bak… Şimdi soruyorum Binali’nin 180 oyu 1 oy yazanla bu adamın farkı nedir? 
Ben yazmışım;
“Bahar çiçeklerini gözlerinden almış
Saçmış kırlara elvan elvan renklerini”
Adam yazmış;
“Bahar gözlerinde çiçekler açmış
Elvan elvan renkler saçılmış kıra”
Ben demişim;
“Deli Çoruh ne akarsın köpük köpük”
Adam yazmış
“Kızılırmak köpük köpük, deli deli akıyor”
Bir kitap çıkardım biliyorsunuz. Adı Beyaz Ölüm… Adamın kitabı “Beyaz Gülüm”
Yahu çıldırmak üzereyim. Bu işin peşini bırakmayacağım. Mahkeme süreci başlamıştır. Kimse benim imgemi çalamaz efendim. Türk edebiyatını bu hırsızlardan kurtaracağım. Saygılarımla…” 
Ertesi günü gazete başlığı atmıştı…
İlhan Hissiçok kükredi:
Simgemi Kimseye Kaptırmam!
 
Bir sonraki gün gazetenin iç sayfalarının bir köşesinde 
 
Düzelti
“Dün şair İlham Payıbol hakkında yapmış olduğumuz haberde soyadını yanlışlıkla Hissiçok yazmışız özür diler, Payıbol şeklinde düzeltiriz.”
Bir sonraki gün yine aynı yerde bir düzelti notu daha vardı, bu kez de “Şair İlhan Hissibol hakkında yaptığımız düzeltide yanlışlıkla İlham Payıbol yazmışız özür diler düzeltiriz.” yazıyordu.
Bu ad-soyad kargaşası sekiz on gün sürdü. Gazetenin internet sitesinde yayınlanan düzeltiler sonunda bir vatandaş dayanamayıp haberin altına yorum yaptı.
“Ulan adın İlhan mı İlham mı? Soyadın Payıbol mu, Hissiçok mu, Hissesiçok mu? Orası beni pek alakadar etmiyor ama bu Simge eğer benim manitam Simge ise bittin lan sen oğlum. 
Seni nerde olsan bulurum. 
İlkan Belasıbol ”

 


Yorumlar - Yorum Yaz