SOĞUK KUYU-yasin


Güneşe çıkmayı unutursan
Çocukluğunu hatırla

Yemeniyle uzun süre arkadaşlık yapan küçük tebessümlü ayakkabı “Gıslavet=Cızlavet=soğuk kuyu” kim olduğunu biliyorum senin.
Çocukluğumun hüzün yağmuru içindeki ayakkabısı Gıslavet. Soğuk ve sıcağın ortasında kendine özel bir yer açtıran siyah kuğum. Hayatın küçük patikalarında sessiz ve nazlı bir edayla yollar kısaltan siyah atım.
Yolların bilge seyyahı. Gezmeye mi gideceksiniz; şahlanan doru bir at, misafirliğe mi çıkacaksınız; çamurlarını temizlerseniz tam ona göre, futbol mu oynayacaksınız; bulunmaz bir krampon; hele de topa burunla vurursanız tam bir gol ustası. Onunla yürünen okul yolu mu, işte o utangaçlığımızın kızaran yanakları.
Pıtraklı tarla mı yoksa trekking mi mesele değil.
Hayat yokuşu onun sırtında yük değil; yük olsa da şikâyeti yok.
Üzerinde bir yere bağlanmak için ip de yok, hür bir gezgin. Kunduraların altında ezilen bir fakir değil sanki. Tam bir abdal ve mütevazıdır o.
Yol mu var, buyur revan olalım modunda. Yormadan ve yorulmadan gülistan içinde yürüteyim seni edası...
Hava sıcaksa, içinde serin yağmurlar saklayan kaygan bir bulut, hava soğuksa içinde soba yanan sıcak bir ev.
Çocukluğumun bütününü hayatın içine sığdıran küçük dünya.
Hüzünler sobelenen o kadim Anadolu beldesinde adı ne kadar soğuk kuyu olsa da, Eylüller saklayan yalnızlıkların sıcak bir mihmandarı.
Delik çorapların küçük üşümelerini sessizce kapatan bir arkadaş.
Ah, bisküvi cebimizde taşıdığımız zaman...
Niçin soğuk kuyu dediler ki o siyah kuğuya. Kuyular soğuk olsa da bir güzellik saklar içinde, o saklanmışlığın uzayıp giden serüveni alıp götürür sizi serapsız iklimlere.
.O ki yürüdükçe kendine has bir notasıyla ritim tutturur yollara. Yol topuğumuzda dövülmüş bir türkü olur, yoruldukça uzun bir havaya bürünür varacağımız menzil.
Kara lastik... Kunduraya uzanan derin düşlerimizi sakladığımız astarsız hüzün. Bir güz nasıl geçip giderse ağaçlardan öyle duygularımızın içine dökülen özlem mutluluğu. Sen, hayatımızın içindeki buruk siyah, bir daha hayatımıza girememenin hüzünlü geçmişi.
Çocukluğumu taşıdığın o uzun yıllar için teşekkür ederim.

 


Yorumlar - Yorum Yaz